Ogłoszenie parafialne - 02.10.2022

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

2 października 2022

1. Pozdrawiamy naszych drogich Parafian i witamy Gości, którzy nawiedzają Archikatedrę Oliwską. Wszystkim życzymy opieki Matki Bożej Różańcowej!

2. W dzisiejszą niedzielę:

przed kościołem comiesięczna zbiórka na działania podejmowane przez nasz Parafialny Zespół Caritas, który systematycznie pomaga osobom w potrzebie. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

* poświęcenie różańcy dla dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej. Zapraszamy dzieci wraz rodzicami na Mszę św. o godz. 10.30 do kościoła św. Jakuba.

* podczas Mszy św. o godz. 10.00 w Archikatedrze na zakończenie Jubileuszowego Roku Compostelańskiego będziemy gościć uczestników IX sesji Parlamentu Jakubowego - Caminowiczów i Sympatyków Drogi św. Jakuba Apostoła. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. Adam Jeszka.

3. Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Każdego dnia zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30. Zachęcamy również do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy rodzina modli się razem. Zapraszamy również osoby chętne do włączenia się we wspólnotę Żywego Różańca - szczegóły w zakrystii. Zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 8.30 sprawujemy też Mszę św. w intencji wszystkich wspólnot Żywego Różańca z naszej parafii.

4. Zapraszamy też na nabożeństwa różańcowe dla dzieci w każdy wtorek i czwartek października o godz. 17.00 w Kaplicy Mariackiej w Archikatedrze.

5. Profesorów, pracowników i studentów wyższych uczelni Wybrzeża zapraszamy na Mszę św. inaugurującą nowy rok akademicki 2022/2023, która celebrowana będzie przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdę SAC w Kolegiacie pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu w poniedziałek, 3 października, o godz. 19.00.

6. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu wspominamy: we wtorek św. Franciszka z Asyżu - z tej okazji poświęcenie zwierząt o godz. 17.00 na placu przed katedrą, w środę – św. Faustynę Kowalską, Apostołkę Bożego Miłosierdzia, a w piątek – Najświętsza Maryję Pannę Różańcowa – patronkę wspólnot Żywego Różańca. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia, a szczególnie Ojcu Świętemu Franciszkowi, który we wtorek obchodzi swoje imieniny, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wspieramy modlitwą. W imieninowej modlitwie pamiętamy również o s. Franciszce, Pallotynce, która posługuje w biurze parafialnym.

7. Spotkanie Klubu Seniora odbędzie się we wtorek, 4 października, o godz. 16.00. Natomiast wspólnotę Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszamy w czwartek, 6 października, o godz. 16.30. Spotania w kawiarence parafialnej.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. Podczas czwartkowej modlitwy różańcowej będziemy prosić o dobre i święte powołania kapłańskie i zakonne. Natomiast w piątek Msza św. wynagradzająca i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 8.00 i 18.00. Spowiedź św. podczas każdej Eucharystii oraz od 15.00 do 17.30 w Kaplicy Mariackiej i od godz. 17.30 w konfesjonałach przy zakrystii.

9. W przyszłą niedzielę, 9 października:

* Franciszkański Zakon Świeckich zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.30, a następnie na spotkanie w salce.

* podczas Mszy Świętej o godz. 10.00 klerycy III roku Gdańskiego Seminarium Duchownego przyjmą strój duchownych, czyli sutanny.

* będziemy gościć w naszej wspólnocie ks. Radosława Kwarcińskiego, proboszcza parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Abakanie na Syberii. Ks. Gość wygłosi do nas Słowo Boże i podzieli się świadectwem wiary. Po Mszach św. będzie można złożyć ofiarę na wsparcie jego trudnej misyjnej posługi.

* podczas Mszy św. o godz. 11.30 zaśpiewa nasz Chór Archikatedralny. Wszystkich, którzy chcieliby Pana Boga sławić swoim śpiewem zapraszamy na próby chóru we wtorki i piątki o godz. 18.00 w sali domu parafialnego.

11. W miesiącu październiku prezentację organów oliwskich (20 minutowy koncert) odbywać się będą od poniedziałku do soboty o godz. 11.00 i 12.00, zaś w niedziele o godz. 15.00.

12. Jest nowy numer naszego parafialnego kwartalnika "Trinitas" poświęcony św. Mateuszowi i jego Ewangelii, w którym także zdjęcia ze święceń Ks. Biskupa Piotra Przyborka. Dziękujemy całej redakcji za przygotowanie kolejnego numeru.

13. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” warto zwrócić uwagę na wywiad z kard. Konradem Krajewskim, który opowiada o swojej ostatniej wizycie na Ukrainie. Jest też kolejne wydanie „Gościa Ekstra” poświęcone tym razem Bożemu Miłosierdziu i jego apostołce – Świętej siostrze Faustynie (12 zł) oraz specjalna edycji biblijnego czasopisma "Galilea" (15 zł). Przybliżanie i wyjaśnianie Słowa Bożego to misja kwartalnika „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”, który już od pięciu lat gości w domach Czytelników. Z tej okazji przygotowana też została wystawa, którą można zobaczyć w ambicie.

14. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką życzliwość i wsparcie. Dziękujemy za ofiary składane na utrzymanie Archikatedry – tu w świątyni, jak i na konto parafialne.

15. Na koniec polećmy Panu Bogu naszych zmarłych. W minionym tygodniu pożegnaliśmy: śp. Alicję Prokopiuk l. 84 z al. Grunwaldzkiej i śp. Henrykę Simon l. 88 z al. Grunwaldzkiej oraz śp. Karola Żebrowskiego l. 96, śp. Grzegorza Wiśniewskiego l. 78 i śp. Janusza Szymańskiego l. 85. Pamiętajmy o zmarłych [polecanych w tej Mszy św. NN], a także o zmarłych z naszych rodzin. Dobry Jezu…

Dziś przyzywamy też szczególnie Świętych Aniołów Stróżów. Ich wstawiennictwu polećmy szczególnie chorych i starszych, do których kapłani w tym tygodniu udadzą się z posługą sakramentalną. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i pięknego tygodnia! Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

» Archiwum | Pobierz jako PDF