Rok św. Jakuba Apostoła_2021

Bieżące wydarzenia

KWIECIEŃ_2021

17 KWIETNIA (SOBOTA)

IV ETAP INDYWIDUALNEGO SPACERU ZE ŚW. JAKUBEM POMORSKIM CAMINO:

MIRACHOWO – LĘBORK (OK. 30 KM)

DŁUGOŚĆ: 30 KM

CZAS: OK. 6 H

ZAPISY DO 13 KWIETNIArokjakobowy@gmail.com

Należy podać swoje imię i nazwisko, wiek, numer telefonu

PORZĄDEK:

- 7:00            MSZA ŚW. W ARCHIKATEDRZE OLIWSKIEJ

- 8:00           WYJAZD DO MIRACHOWA

-                     NALEŻY PODPISAĆ OŚWIADCZENIE

-                     KOSZT PRZEJAZDU (15 zł):

Należy samodzielnie opracować drogę i przygotować się do niej. W wyjściu mogą brać udział osoby pełnoletnie. Należy zachować wymogi epidemiczne. Zapisy na maila do dnia 13 KWIETNIA.

- W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku caminowicze będą mogli otrzymać okolicznościowy Certyfikat po ukazaniu przynajmniej 3 pieczątek w swoim paszporcie.

- Powrót do Gdańska na własną rękę.

TRASA: MIRACHOWO - LĘBORK

Mirachowo– Nowa Huta– Głodnica– Kobylasz – Linia– Zakrzewo– Popowo– Dziechno– Lębork

OPIS TRASY

Zaczynamy wędrówkę spod poewangelickiego kościoła św. Jana Chrzciciela w Mirachowie (kaszub. Mirochòwò). Opuszczamy Mirachowo drogą gminną do Strzepcza. Początkowo wzdłuż niewielkiego strumyka, a następnie wśród pól dochodzi ona do Nowej Huty (kaszub. Nowô Hëta). Ta niewielka osada rozłożyła się na krawędzi pradoliny Łeby, a jej geneza najprawdopodobniej jest identyczna ze wspomnianymi już Pomianowską Hutą i Sianowską Hutą. Tutaj w 1916 r. urodził się profesor Gerard Labuda, wybitny historyk i pomorzoznawca, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Droga prowadzi dalej prosto, a następnie w lewo, początkowo asfaltem, a następnie drogą gruntową, utwardzoną, przez Głodnicę , Kobylasz (kaszub. Kòbëlôsz) do zabudowań Linii (kaszub. Lëniô). Z Linii wychodzimy drogą powiatową w kierunku Lęborka. Po minięciu przejazdu kolejowego kierujemy się prosto pośród pól aż do Zakrzewa, gdzie na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. W otoczeniu łagodnych wzgórz polodowcowych otwartym terenem dochodzimy do Popowa. Trasa wiedzie nas następnie przez Dziechno, obok leśniczówki Czech i przez zwarty obszar leśny. Na skrzyżowaniu śródleśnych traktów skręcamy w lewo i po kilkuset metrach po prawej stronie mijamy teren lęborskiego cmentarza.

Do Lęborka wchodzimy ulicą Kaszubską, obok kościoła parafialnego pw. św. Maksymiliana Kolbego, następnie ul. Bolesława Krzywoustego przez rondo Jana Pawła II, Zwycięstwa, Staromiejską i most nad rzeką Łebą do głównego placu miasta – placu Pokoju. Stąd już niecałe 200 m ulicą Franciszkańską docieramy do sanktuarium św. Jakuba Apostoła).

(na podstawie http://www.re-create.pl)

KLIJNIK NA PLAKAT