Duszpasterstwa

Franciszkański Zakon Świeckich

Wspólnota braterska Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy Parafii Archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie istnieje od 21.10.1923 roku. Początki III Zakonu sięgają 1221 roku, w którym Św. Franciszek z Asyżu, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich, zaproponował nowy sposób życia ideałami Ewangelii, nazywając ich Braćmi i Siostrami od Pokuty.

Franciszkański Zakon Świeckich rozwija swoją działalność na świecie w 115 krajach.

Wspólnota miejscowa gromadzi 14 Sióstr i Braci po profesji wieczystej oraz wielu sympatyków Św. Franciszka. Odpowiedzialnymi za FZŚ są: przełożona – s. Elżbieta Hetko OFS, zastępca – s. Ewa Zelewska OFS, sekretarz – br. Andrzej Drewa OFS, skarbnik – s. Elżbieta Szerszyńska OFS, asystent duchowy – o. dr hab. Filemon Janka OFM i parafialny opiekun duchowy – ks. Jerzy Stolczyk. W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 8.30 w Archikatedrze – Bracia i Siostry – uczestniczą we Mszy Świętej, po której spotykają się w sali parafialnej na dalszym świętowaniu oraz duchowej formacji. Na co dzień realizują sumiennie obowiązki stanu, żyjąc zgodnie z Ewangelią według reguły zakonnej. Franciszkański Zakon Świeckich wychowuje do miłości doskonałej, która stanowi miarę życia chrześcijańskiego. Na tej drodze świętość osiągnęli między innymi: św. Elżbieta Węgierska, św. Ludwik IX Król Francji, św. Małgorzata z Kortony, św. Jan Sebastian Pelczar - Biskup, św. Brat Albert Adam Chmielowski, św. Jan XXIII – Papież, bł. Aniela Salawa, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia.

Do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich mogą wstąpić pełnoletni praktykujący katolicy żyjący w związkach sakramentalnych, osoby duchowne, osoby samotne. Włączenie do wspólnoty następuje w trzech etapach: formacja wstępna - postulat,  formacja początkowa – nowicjat i przyrzeczenie życia Chrystusową Ewangelią w duchowości franciszkańskiej.

Zapraszamy serdecznie do naszej braterskiej Wspólnoty!

SPOTKANIA MODLITEWNE ODBYWAJĄ SIĘ W II NIEDZIELĘ MIESIĄCA

O GODZ. 8.30 MSZA ŚWIĘTA W ARCHIKATEDRZE

i O GODZ. 9.30 W SALI PARAFIALNEJ.

Niech Święty Franciszek z Asyżu wyprasza wszystkim ludziom obfitość łask i Boże błogosławieństwo.

POKÓJ I DOBRO !

s. Elżbieta Hetko OFS