Ogłoszenia parafialne - 03.04.2022

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

2 kwietnia 2022

Porządek udzielania Komunii Świętej:

* Komunia Świętą na rękę – nawy boczne – przy tabernakulum i zakrystii;

* Komunia Świętą do ust – nawa środkowa – przy ołtarzu;

* prosimy o ustawianie się we właściwych rzędach.

1. Witamy bardzo serdecznie wszystkich Parafian i Gości nawiedzających Archikatedrę Oliwską.

2. Przeżywamy dziś V Niedzielę Wielkiego Postu, która kiedyś nosiła nazwę pierwszej niedzieli Męki Pańskiej. Krzyże zasłonięte fioletowymi tiulami przypominają nam o zbliżających się Świętach Paschalnych. Zostaną one uroczyście odsłonięte w Wielki Piątek.

3. Zachęcamy już teraz do skorzystania z przedświątecznej spowiedzi św. Prosimy nie odkładać sakramentu na ostatni moment przed Wielkanocą. W niedziele i w tygodniu spowiadamy podczas każdej Mszy św. w konfesjonałach przy zakrystii, a także od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-17.30 w Kaplicy Mariackiej, gdzie w tym czasie wystawiony jest Najświętszy Sakrament.

4. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:00.

5. Także dziś w naszej archidiecezji odbywa się coroczna zbiórka na rzecz Hospicjów - "Pola nadziei". Ofiary na ten cel będzie można złożyć przy wyjściu z kościoła.

6. W ostatnich tygodniach wspieraliśmy w różnej formie uchodźców z Ukrainy, ale pamiętamy też o najuboższych z naszej Wspólnoty. W geście miłości dzielimy się z bliźnimi poprzez ofiary złożone do skarbony z „jałmużną postną”, a także składaną w koszu przy ołtarzu św. Antoniego żywność długoterminową, pomagając najbardziej potrzebującym.

7. Grupa Uwielbienia Bożego miłosierdzia zaprasza na wspólną modlitwę do Kaplicy Mariackiej w każdy wtorek o godz. 16:30.

8. Zapraszamy na spotkanie Klubu Seniora w najbliższy wtorek, 5 kwietnia, o godz. 16.00. Natomiast spotkanie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w pierwszy czwartek miesiąca, 7 kwietnia, o godz. 16.00 również w kawiarence parafialnej.

9. Kandydatów do sakramentu bierzmowania zapraszamy na ostatnie obowiązkowe spotkania:

• dziś w niedzielę, 3 kwietnia - Msza św. o godz. 18:00 i wspólna modlitwa;
  • poniedziałek, 4 kwietnia - godz. 18.45 wspólna modlitwa wraz z próbą;
  • wtorek, 5 kwietnia - godz. 18.45 spowiedź św., wspólna modlitwa i próba ze świadkami;
  • czwartek, 7 kwietnia - godz. 17:30 - zbiórka  w katedrze, wspólna modlitwa. O godz. 18.00 Mszę św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania celebrować będzie Ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC. Pamiętajmy o młodych ludziach w naszej osobistej modlitwie.

10. Droga Krzyżowa w tym tygodniu w piątek w Archikatedrze o godz. 8.30 i 17.30, natomiast dla dzieci i rodziców o godz. 17.00. Natomiast o godz. 19.00 wspólna Droga Krzyżowa ulicami Oliwy. Rozpoczęcie przed katedrą. Prosimy o przyniesienie świec bądź lampionów.

11. W sobotę 9 kwietnia o godz. 19.30 serdecznie zapraszamy na koncert. Zaprezentowane zostanie Stabat Mater Józefa Haydna w wykonaniu solistów, połączonych chórów i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Wstęp bezplatny.

12. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom najbliższego tygodnia składamy życzenia obfitości Bożych łask oraz opieki Matki Bożej Oliwskiej.

13. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Niedzielę Palmową. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy św. Uroczyste poświęcenie palm wraz z procesją w kościele i śpiewem Męki Pańskiej przez kleryków Gdańskiego Seminarium Duchownego o godz. 10.00 - liturgii przewodniczył będzie Metropolita Gdański Ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC. Tego dnia nasz Parafialny Zespół Caritas rozprowadzać też będzie palmy i własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Zebrane przy tej okazji ofiary przeznaczymy na dzieła charytatywne.

14. Wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zapraszamy na Mszę św. i comiesięczne spotkanie w przyszłą niedzielę o godz. 8.30.

15. Wczoraj odbył się XIV Pomorski Festiwal Pieśni Pasyjnej w Kielnie. Dzielimy się radosną informacją, iż nasz Chór Archikatedralny zdobył aż 3 nagrody: złoty dyplom z najwyższą punktacją, wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni w j. kaszubskim i nagrodę publiczności. Serdecznie gratulujemy!

16. Dziękujemy za wszelkie modlitwy, życzliwość i ofiary składane na utrzymanie parafii. Serdeczne "Bóg zapłać"!

17. Na koniec polećmy Panu Bogu naszych zmarłych. W minionym tygodniu modlitwą Kościoła pożegnaliśmy: śp. Józefa Begera l. 82 z al. Grunwaldzkiej i śp. Marię Zdrowowicz l. 67. Polecajmy także zmarłych duszpasterzy i siostry zakonne naszej parafii, zmarłe osoby świeckie posługujące niegdyś w katedrze, dobrodziejów naszej świątyni. Pamiętajmy o zmarłych [polecanych w tej Mszy św. NN], o zmarłych ofiarach wojny oraz o zmarłych z naszych Rodzin. Dobry Jezu…

Dziękując za wspólną modlitwę, życzymy wszystkim owocnego przeżywania kolejnych dni Wielkiego Postu. Niech Bóg nam pobłogo­sławi.

» Archiwum | Pobierz jako PDF